Rzodkiewka — polski superfood

Rzodkiewka — polski superfood

Posted by cookillu | 19 lipca 2017 | Aktualności

Trudno nie zgodzić się, że rzodkiewka, to jedna z ładniejszych roślin jadalnych. Często jeśli nie gra pierwszych skrzypiec w daniu, to przynajmniej przyozdabia półmiski z sałatkami, czy wędlinami. Jest fotogeniczna i z pewnością ma to „coś” w sobie, co sprawia, że ludzie na całym świecie chętnie po nią sięgają. Czerwona na zewnątrz, w środku biała, a zielone listki kształtem przypominają serca.

Rzodkiewka, to coś więcej niż ozdoba stołu. To naprawdę zdrowe i smaczne warzywo, choć nie zawsze jej smak jest taki jak być powinien. W zimie nie ma najmniejszego problemu by ją zakupić, ale często nie ma już w sobie tej lubianej przez dorosłych pikanterii.

Podkreśla się często, że powinniśmy traktować jedzenie jak lekarstwo, panuje moda na zdrowy styl życia, eko produkty, lokalną żywność. Czy to nie dziwne, że wciąż w Polsce wielką popularnością cieszą się suplementy diety? Dlaczego je kupujemy, czy kieruje nami zwykłe lenistwo, brak wiedzy, czy zwykła ignorancja? Może powinniśmy ruszyć wyobraźnią i spojrzeć na warzywa w inny sposób niż dotychczas? Rzodkiewka, to nic innego jak po prostu wielka piguła! Natomiast osiedlowy warzywniak można porównać do apteki natury.

Warzywa i owoce mają łatwo przyswajalne witaminy, sole mineralne, makro i mikroelementy. Nie tylko nasze zdrowie na tym skorzysta, ale także w naszym portfelu zostanie więcej pieniędzy.

Jakie korzyści przyniesie nam rzodkiewka? Naprawdę długo by wymieniać.

Jest wymarzoną przekąską dla odchudzających się. Czy wiedzieliście, że jeden korzeń ma tylko dwie kalorie? Po zjedzeniu rzodkiewki podczas procesu przemiany materii wytwarza się jonizacja ujemna, która z kolei przyczynia się do sprawnego oddychania i ukrwienia. Pośród 12 pierwiastków jakie zawiera rzodkiewka ważny jest zestaw żelazo + miedź + mangan, który poprawia ukrwienie.

Warto wiedzieć, że liście działają jak afrodyzjak, a dodatkowo mają odmładzający na nas wpływ. Kto chce zachować zdrowie, mieć energię, urodę, piękne włosy i skórę bez zmarszczek niech sięgnie po rzodkiewkę.

Ma właściwości antybiotyczne i grzybobójcze. Drenuje nerki i wątrobę, pobudza trawienie i łaknienie, poprawia ukrwienie organizmu, porost włosów, działa przeciwbólowo, przeciwkrzywicznie, wykrztuśnie, przeciwszkorbutowo, żółciopędnie. Stwierdzono także, że poprawia wzrok, pamięć i usprawnia intelekt. Jednym zdaniem uzdrawia cały organizm.

Jeśli tylko masz anemię, astmę, artretyzm, cierpisz na brak łaknienia, reumatyzm, wypadanie włosów lub borykasz się z dolegliwościami wątrobowymi, oskrzelowymi, krzywicą — rzodkiewka zalecana jest właśnie dla Cobie.

Ważną częścią rzodkiewki są jej liście, często niesłusznie lądujące w koszu. Czasami uważa się, że to część niejadalna, czasami jest zwiędła i w opłakanym stanie. Na takie marnotrawstwo absolutnie nie można sobie pozwolić. Czy zdajecie sobie sprawę, że zielona część jest o wiele bardziej zdrowa niż korzeń?! Liście można przywrócić do pierwotnego stanu, wystarczy moczyć 15 minut wodzie, by całkowicie odzyskały jędrność i świeżość. Z liści rzodkiewki można wyczarować naprawdę wiele rzeczy, mogą być dodatkiem zupy-kremów, warzywnych koktajli, dodatkiem do mnóstwa dań.

Ja najczęściej robię z niej dressing, lubię pokropić nim sałatkę i kanapki.

Jaką wybierać? Rzodkiewka powinna być chrupiąca, soczysta, a jej liście świeże.

Przed zakupem dotknijmy korzeni, by upewnić się, że są twarde.

Nie sposób także pominąć tematu kiełków rzodkiewki. Kiełki świetnie sprawdzają się podczas zimy, kiedy nie mamy za wiele warzyw i owoców one przyjdą nam na ratunek. Doskonale uzupełnią niedobory niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania substancji. Dostarczą je w olbrzymich dawkach. Powinniśmy po nie sięgnąć podczas choroby, czy przeziębienia, złagodzą infekcje dróg oddechowych, a przy tym mają właściwości odkażające i hamują rozwój bakterii. Kiełki jak i wyrośnięta rzodkiewka są bogate w witaminę C. Warto posypywać nią kanapki, sałatki, czy dania na ciepło. Podobnie jak rzeżucha mają przyjemnie pikantny smak, co z pewnością doda walorów naszym potrawom.

Przepisy:
Sałatka z rzodkiewki, liści i korzenia: https://www.cookillu.com/salatka-z-rzodkiewka/
Biały serek z rzodkiewką: https://www.cookillu.com/bialy-ser-z-rzodkiewka/
Sałatka z pieczonymi ziemniakami, szparagami i rzodkiewką: https://www.cookillu.com/salatka-szparagi-i-ziemniaki/
Szaszłyki dla warzywnego niejadka: https://www.cookillu.com/szaszlyki-dla-niejadka/

Tak wyglądają kiełki rzodkiewki —>

Related Blogs

Posted by emilka_cookillu | 02 maja 2016
Wygraj karnet do...
Posted by emilka_cookillu | 17 grudnia 2015
Kilka dni temu...